Velký Gatsby - Francis Scott Fitzgerald

Velký Gatsby

Autor Francis Scott Fitzgerald

  • Datum vydání: 2014-12-13
  • Žánr: Classics
Skóre: 4
4
z 21 hodnocení

Popis

Velký Gatsby je společenský román, který napsal americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald. Poprvé byl publikován 10. dubna 1925. Děj se odehrává v New Yorku, na Long Islandu ve 20. letech 20. století. Často je považován za typického zástupce „Jazzového věku“ v americké literatuře.
Tento Fitzgeraldův román nebyl za autorova života příliš populární – prodalo se ho méně než 24 000 výtisků. V období hospodářské krize a druhé světové války se na něj zapomnělo a teprve až v 50. letech, kdy byl znovu vydán, si získal širokou oblibu. V následujících desetiletích se pak z tohoto díla stala povinná četba na středních školách a v univerzitních kurzech literatury v mnoha zemích po celém světě. Často se o něm mluví jako o jedné z největších anglicky psaných románů 20. století, stejně jako o nejlepším americkém literárním díle, které bylo kdy napsáno. Styl díla na čtenáře zapůsobí vyvážeností a elegantností. Velmi se věnuje popisům, a obzvláště detailně popisuje Gatsbyho majetek – dům s bazénem, či automobil, který sehraje i důležitou roli v příběhu.
Děj začíná několik let po první světové válce, kdy mladý Nick Carraway z amerického středozápadu, který je vypravěčem příběhu, přijíždí do New Yorku, aby zde na burze vydělal nějaké peníze. Zabydlí se na ostrově Long Island na Západním Vejci blízko výstavné rezidence tajemného mladého milionáře Jaye Gatsbyho...

Recenze

  • Chyby všude

    3
    Dnsdnsns
    Ikdyž jsem za knihu zaplatil, je téměř na každé stránce minimálně jedna gramatická chyba!!!