Hana - Alena Mornštajnová

Hana

Autor Alena Mornštajnová

 • Datum vydání: 2017-05-08
 • Žánr: Fiction & Literature
Skóre: 5
5
z 121 hodnocení

Popis

Třetí román úspěšné české autorky.
Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu?
Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra.
Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…

Alena Mornštajnová (nar. 1963)  vystudovala angličtinu a češtinu na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. V současné době pracuje jako lektorka anglického jazyka a překladatelka. Žije ve Valašském Meziříčí. Debutovala v roce 2013 románem Slepá mapa, který se dostal do užší nominace na Cenu Česká kniha 2014. Její druhý román Hotýlek vyšel v roce 2015.

Recenze

 • Skvele!

  5
  Elllisia
  Naprosto uzasna, ctiva, jednim dechem prectena kniha. Dekuji autorce za takovy zazitek!
 • Doporučujem

  5
  tomassamek
  Jednoducho úžasná knižka.
 • Úžasná kniha ❤️

  5
  kobolkodesign
  Velmi povedena kniha, která vtáhne do děje a hltate každé slovo, každý prožitek, každý okamžik.